logo

The Victorian Race Walking Club

Facebook link

VRWC Specific Pages

The Rules of Racewalking

Other Pages

VRWC Results

Other Walking Sites

Runners World Melbourne - VRWC Sponsor

VRWC Results - Winter Season 2000

VRWC Logo



The Winter Season occurs between April and September and covers the Australian winter. Conditions are generally superb for roadwalking with mild winter temperatures, fast courses and lots of competition for all age groups.

ALBERT PARK - SATURDAY 1 APRIL 2000

VRWC OPEN 10km.      2km    4km    6km    8km    10km
Shirley Hay          10·24  21·05  31·54  42·44  53·32
Bob Gardiner         11·09  22·06  32·58  44·01  55·17
Jean Albury          12·25  25·29  38·31  51·42  65·09

VRWC 5km MEN         1km    3km      5km
Travis Middlemiss    4·26  14·15  24·06
Tim Erickson         4·35  14·34  24·48
Richard Harvey       4·41  15·39  26·29
Harry Summers        5·45  18·15  31·12

VRWC 5km WOMEN       1km   3km   5km
Kelly Wapshott       4·32  14·56  25·59
Rebecca Wilkie       4·32  14·58  26·09
Jamie-Lee Emmett     4·45  15·45  26·38
Heather McDonald     4·50  15·55  27·15
B    Reily           5·01  16·15  27·34
Gwen Steed           5·11  16·25  27·48
Janet Holmes         5·14  16·42  28·12
Jodie Emmerson       4·51  16·35  28·20
Eileen Hay           5·39  18·02  30·35
Jean Knox            6·12  19·28  32·44
Ezo Girgin           5·17  AB

VRWC Under 15 3km.   1km   3km.
Richard Kozaris      4·40  15·12
Brigitte Burns       4·40  15·17
Sarah Catling        4·49  15·51
Stevie Emmett        4·41  17·10
Georgia Davies        4·45  17·10
Eti Girgin           5·31  18·47
Ellisa Walker        5·36  19·35

VRWC Under 12 2km.   1km   2km
Jayden Stratton      4·57  10·20
Marcus Catling       6·04  12·22
Daniel Lineen        8·27  17·23

VRWC Under 9 1km.    1km
Patrick Lineen       5·01
Timucin Girgin       5·01
Chase Lurati         5·05
Eda Girgin           5·33
Nicholas Mirarchi    6·14
 

ALBERT PARK - SATURDAY 8 APRIL 2000

VRWC OPEN 10km       2·5    5      7·5    10km
Paul Kennedy         11·28  23·52  37·11  49·29
Tracey Rosengrave    12·33  26·12  40·14  53·26
Adam Barnes          13·50  28·32  43·33  58·43

VRWC 5km MEN         2·5    5km
Travis Middlemiss    12·02  24·59
Richard Kozaris      12·37  26·31
Harold Boddy         14·26  30·29

VRWC 5km WOMEN       2·5    5km
Alison Baker         12·08  25·41
Shirley Hay          12·47  26·17
Kelly Wapshott       12·36  26·50
Jamie·Lee Emmett     12·47  26·51
Rachael Leene        13·04  27·02
Heather McDonald     13·05  27·11
Ezo Girgin           14·57  31·11

VRWC U15 GIRLS 3km   2·5    3km
Brigitte Burns       12·32  15·06
Sarah Catling        13·28  16·06
Jodie Emmerson       13·50  16·46
Stevie Emmett        14·01  17·07
Georgia Davies       15·03  18·39
Eti Girgin           16·34  19·50
Tyne Boddy           AB

VRWC U15 BOYS 3km    2·5     3km
Jamie Barnes         13·23  16·04
Liam Heard           13·21  16·05
Cameron Stratton     14·48  17·52

VRWC U12  BOYS 2km   1      2km
Jayden Stratton      5·13  10·56
Marcus Catling       5·55  12·20
Reece Boddy          7·18  14·56
Daniel Lineen        8·55  17·58

VRWC U12 GIRLS 2km   1     2km
Sarah Alexander      5·27  11·48
Ellisa Walker        5·34  12·22

VRWC U9 BOYS 1km     1km
Patrick Lineen       5·18
Timucin Girgin       5·18
Chase Lurati         5·42
Nicholas Mirarchi    6·18
Ergenukon Girgin     6·51

VRWC U9 GIRLS 1km    1km
Eda Girgin           5·23
Lana Boddy           6·09
 

ALBERT PARK - SATURDAY 15 APRIL 2000

VRWC OPEN 12km Men      10      12km
Andrew Jamieson         49·05   58·50
Murray Dickinson        53·45    65·03
Bob Gardiner            AB

VRWC OPEN 12km Women    10      12km
Shirley Hay             55·11   66·23
Rachael Loone           58·27   70·23
Eileen Hay              63·51   76·54

VRWC 6km Men            2       6km
Tim Erickson             9·49   31·07
Tony Johnson            10·26   31·49
Richard Kozaris         10·02   33·40
Tony Barrett            10·49   33·48
Harold Boddy            11·26   35·54
Ian Beaumont            14·45   45·53
Richard Harvey          10·39   AB
Adam Barnes             10·44   AB

VRWC 6km Women          2       6km
Janet Holmes            11·11   34·24
Heather McDonald        11·08   34·44
Gwen Steed              11·00   35·35
Ezo Girgin              11·30   35·37
Celia Johnson           11·46   35·58
Jodie Emmerson          11·14   36·24
Margaret Beaumont       13·37   40·57
Marlene Stanway         13·42   41·06
Megan Peters            10·48   AB

VRWC UNDER 15 Girls 4km 2       4km
Jamie-Lee Emmett        10·01   20·39
Brigitte Burns                  21·38
Tyne Boddy              10·59   23·25

VRWC UNDER 15 Boys 4km  2       4km
Travis Middlemiss       09·15   19·07
Jamie Barnes            10·31   21·40
Cameron Strattan        11·19   23·49
Darren Edwards          11·04   AB

VRWC UNDER 12 Boys 2km  1       2km
Jayden Strattan         05·04    10·33
Reece Boddy             06·46    14·27

VRWC UNDER 12 Girls 2km 1       2km
Rebecca Wilkie          04·43   10·23
Sarah Alexander         05·26   11·33
Geogia Davies [U15]     05·27   11·35
Eda Girgin              05·51   11·55
Eti Dirgin              05·48   12·35
Ellisa Walker           06·08   12·58
Sarah Catling           04·55   AB
Stevie Emmett           05·10   AB

VRWC UNDER 9 Boys 1km   1km
Timucin Girgin          5·18
Chase Lurati            5·52
Ergenekon Girgin        6·49

VRWC UNDER 9 Girls 1km  1km
Lana Boddy              6·13
 

HAROLD STEVENS ATHTLETICS TRACK, COBURG - SATURDAY 29 APRIL 2000

Victorian 10k Men's Track Walking Championship (C.H. [Bert] Gardiner Medal)
Warm · Sunny · Windy conditions.     3k     10km
1. Bradley Malcolm [Doncaster]       14·03  46·56
2. Paul Kennedy [MUAC]               14·46  47·49
3. Marcus Dwyer [Ivanhoe]            14·29  47·56
4. Andrew Jamieson [Old Scotch]      14·46  48·18
5. Duncan Knox [Aths. Essendon]      16·07  50·54
6. Danny Hawksworth [Aths. Essendon] 16·59  52·31
7. Chris Erickson [Aths. Essendon]   15·29  53·35

VRWC 5km [Track] MEN                 3      5km
1. Richard Kozaris                   15·50  27·27

VRWC 5km [Track] WOMEN               3      5km
1. Alison Baker                      15·15  26·36
2. Roisin Gleich                     17·32  30-30
3. Ezo Girgin                        18·12  30·44
4. Christine Griffiths               23·14  39·03

VRWC 1500m [Track] Under 12          1500m
1. Lee Copland                        8·35
2. Daniel Lineeen                    13·02
1. Sarah Alexander                    8·25
2. Ellisa Walker                      9·18

VRWC 1500m [Track] Under 9           1500m
E1. Patrick Lineen                    8·12
E1. Timucin Girgin                    8·12
3. Nicholas Mirachi                  10·36
1. Eza Girgin                         8·40
2. Eti Girgin                         9·06
 

ALBERT PARK - SATURDAY 6 MAY 2000
ATHLETICS VICTORIA EVENTS

VICTORIAN 20km ROAD WALKING CHAMPIONSHIP FOR WOMEN    10    20km
1. Wendy Muldoon [Box Hill]                           48·24 103·01
2. Tracey Rosengrave {Knox]                           51·36 106·43
3. Alison Baker [Oakleigh]                            53·51 114·34

VICTORIAN 20km ROAD WALKING CHAMPIONSHIPFOR  MEN      10    20km
1. Bradley Malcolm [Doncaster]                        45·49 93·38
2. Andrew Jamieson [Old Scotch]                       47·01 94·50
ab.  Marcus Dwyer [Ivanhoe]                           47-49 ab

VRWC EVENTS

VRWC OPEN 10km               8      10km
1. Robert Gardiner           46·05  57·04
2. Kenneth Walters           49·35  61·44
3. Richard Harvey            46·52  ab

VRWC OPEN and UNDER 15 4km  3      4km
Tim Erickson                14·56  20·08
Dip Chand [Fiji]            15·11  20·30
Richard Kozaris             15·45  21·00
Heather McDonald            15·49  21·02
Ezo Girgin                  18·29  24·34
Eti Girgin                  19·24  25·45

VRWC UNDER 12  2km          1     2km
1. Sarah Alexander          5·39  11·37
2. Lee Copland              9·30  12·32
3. Daniel Lineen            8·38  17·21

VRWC UNDER 9 1500m          1     1500m
1. Patrick Lineen           5·29  8·07
2. Timucin Girgin           5·32  8·13
3. Eda Girgin               5·30  8·22
4. Nicholas Mirarchi        6·51  10·38
5. Ergenekon Girgin         7·30  11·17
 

ALBERT PARK - SATURDAY 13 MAY 2000

VRWC OPEN  10km  Handicap
1. Bruce Conboy             62·41 actual times
2. Paul Kennedy             45·26
3. Duncan Knox              51·59
4. Chris Erickson           50·49
5. Bob Gardiner             61·02

1. Shirley hay              53·27

VRWC OPEN  5km   Handicap
1. Erin Adamcewicz          25·19 actual times
2. Eileen hay               31·28
3. Heather McDonald         26·09
4. Ezo Girgin               29·51
5. Janet Holmes             28·58
6. Gwen Steed               28·26

1. Adam Barnes              28·35
2. Tim Erickson             24·58
3. Richard Harvey           26·27

VRWC UNDER 15  3km   Handicap
1. Darren Edwards           15·24 actual times
2. Jamie Barnes             15·22
3. Richard Kozaris          15·47

1. Jodie Emmerson           16·31
2. Tyne Boddy               16·31

VRWC UNDER 12  2km   Handicap
1. Siobhan Donovan          11·45 actual times
2. Sarah Alexander          11·26
3. Shannon Donovan          13·46

1. Lee Copland              12·09
2. Jonathon Learmont        12·54

VRWC UNDER 9 1km  Handicap
1. Ergenekon Girgin         7·00 actual times
2. Timucin Girgin           5·41
3. Nicholas Mirarchi        6·49

1. Eda Girgin               5·55
 

ALBERT PARK - SAT 20 MAY 2000

VRWC OPEN  12km             12km
1. Bob Gardiner             67·39
2. Gwen Steed               74·45
3. Bruce Conboy             76·32

VRWC OPEN  6km              6km
1. Shirley Hay              30·54
2. Heather McDonald         31·51
3. Ezo Girgin               36·21
4. Celia Johnson            36·24
1. Tim Erickson             30·17
2. Tony Johnson             30·33
3. Adam Barnes              31·45
3. Dip Chand [Fiji]         34·57

VRWC UNDER 15  4km          4km
1. Richard Kozaris          20·41
2. Jamie Barnes             20·43
3. Jayden Stratton          21·54
·  Harold Boddy [inv]       22·59
4. Cameron Strattan         25·20
1. Tyne Boddy               22·34
2. Jodie Emmerson           23·15
3. Eti Girgin               26·40

VRWC UNDER 9 1.5km          1.5km
1. Patrick Lineen            8·13
2. Timucin Girgin            8·19
3. Chase Lurati              9·37
4. Nicholas Mirarchi         9·39
5. Ergenekon Girgin         10·29
1. Eda Girgin                8·25
 

BALLARAT - SUNDAY 21 MAY 2000
ATHLETICS VICTORIA EVENTS

AV Men 15 Km Championship
1. Brad Malcolm [Doncaster]       65:13
2. Dariusz Wojack [Essendon]      70:41
3. Chris Erickson [Essendon]      71:17
4. Simon Baker [Oakieigh]         73:56
5. Duncan Knox [Essendon]         74:46
6. Andrew Blood [Ball YCW]        84:40
7. Daryl Biggin [Ball YCW]        91:28
8. Andrew Parker [Ball YCW ]      91:31
9. Geoffrey Major [Eaglehawk ]    93:31
inv: Andrew Jamieson [Old Scotch] 69:19

Men Teams Championship
1. Athletics Essendon
2. Ballarat Y.C.W

AV Women 15 km Championchip

1. Wendy Muldoon [Box Hill]       71:25
2. Simone Wolowiec [Knox ]        72:23
3. Tracey Rosengrave [Knox]       76:00
4. Rachael Loone [Chilwell]       77:17
5. Megan Peters [Glenhuntly]      84:05
ab  Alison Baker [Oakleigh]       ab
 

ALBERT PARK - SATURDAY 27 MAY 2000

VRWC OPEN                10km
1. Chris Erickson        48-18
2. Duncan Knox           52-53
3. Tony Johnson          53-04
4. Richard Harvey        53-21
5. Adam Barnes           54-39
6. Bruce Comboy          63.57
ab. Harold Boddy 6k.     36.47 ab

1. Shirley  Hay          52-54

VRWC OPEN                5km
1. Erin Adamcewicz       25.15
2. Heather McDonald      26.07
3. Gwen Steed            27.53
4. Ezo Girgin            29.43
5. Celia Johnson         29.42

1. Dip Chand [Fiji]      25.17
2. Tony Barrett          26.18
3. Bob Gardiner          27.22

VRWC UNDER 15            3km
1. Tyne Boddy            15-41
2. Georgia Davies        17.32
3. Eti Girgin            19.03

1. Jamie Barnes          15-14

VRWC UNDER 12            2km
1. Sarah Alexander       11.36

VRWC UNDER 9             1km
1. Timucin Girgin        5.36
2. Nicholas Mirarchi     6.59
3. Ergenekon Girgin      7.02
 

ALBERT PARK - SATURDAY 3 JUNE 2000

VRWC OPEN     12km      10km  12km
1. Simon Baker          47·59 57·21
2. Chris Erickson       49·43 60·19
3. Ross Reid            51·54 62·30
4. Murray Dickinson     53·00 63·50
5. Dip Chand [Fiji]     53·54 64·43
6. Adam Barnes          58·13 69·25
7. Bob Gardiner         57·49 69·44
8. Harold Boddy         61·34 73·54
9. Bruce Conboy         64·20 77·03
10. Pierre Kriegler     66·29 80·08
ab. Richard Harvey     [6km 32·44] ab.

1. Wendy Muldoon        48·43 58·48
2. Alison Baker         54·27 66·13
3. Margaret Beaumont    70·21 84·20
ab. Megan Peters        60·31 ab.
ab. Tracey Rosengrave  [4km 19·32] ab.

VRWC OPEN     6km       6km
1. Shirley Hay          31·07
2. Kym Osmond           32·59
3. Gwen Steed           34·11
4. Janet Holmes         34·53
5. Ezo Girgin           36·41

1. Travis Middlemiss    30·12

VRWC UNDER 15    4km    4km
1. Jamie Barnes         20·51
2. Jayden Strattan      21·11
3. Richard Kozaris      21·34
4. Cameron Strattan     26·11

1. Tyne Boddy                21·33
2. Eti Girgin                25·10
3. Kylie Vandenheiligenberg  27·58
ab. Rebecca Wilkie           [2km 10·39]  ab.

VRWC UNDER 12  2.5km    2.5km
1. Sarah Alexander      13·46
3. Alisa Walker         16·12
2. Eda Girgin           15·00
inv. Pam Mews [vet]     21·20

1. Reece Boddy          17·46

VRWC UNDER 9  1.5km     1.5km
1. Lana Boddy           9·18

1. Patrick Lineen       7·42
2. Timucin Girgin       7·53
3. Chase Lurati         9·17
4. Nicholas Mirarchi    9·21
 

ALBERT PARK - SAT 17 JUNE 2000

VRWC OPEN  12km         12km
1. Paul Kennedy         58·36
2. Chris Erickson       61·26
3. Tim Erickson         61·58
4. Murray Dickinson     63·07
5. Tony Johnson         64·15
6. Robert Gardiner      67·53
7. Ken Walters          75·29
8. Pierre Kriegler      79·14
   Ross Read     ab. 4k 20·20
   Bruce Conboy  ab. 2k 12·45

1. Celia Johnson        73·34
   Jean Knox    ab. 6k  41·33

VRWC OPEN  6km          6km
1. Erin Adamcewicz      30·07
2. Heather McDonald     32·02
3. Jamie·Lee Emmett     34·16
4. Gwen Steed           35·02
5. Ezo Girgin           36·10
6. Jenny Fields         45·28

1. Travis Middlemiss    29·15
2. Richard Harvey       31·26
3. Adam Barnes          32·03

VRWC UNDER 15  4km      4km
inv. Kellie Wapshott    20·52
1. Jodie Emmerson       21·42
2. Tyne Boddy   22·13
3. Rebecca Wilkie       22·49
4. Sarah Catling        23·00
5. Eti Girgin           26·17
6. K Vandenheiligenberg 27·47

1. Richard Kozaris      20·09
2. Jamie Barnes         20·28
3. Jayden Stratton      21·56
4. Cameron Strattan     25·33

VRWC UNDER 12 2km       2km
1. Sarah Alexander      10·48
2. Georgia Davies       11·34

1. Jake Hogan           11.06

VRWC UNDER 9 1km        1km
1. Eda Girgin           5·38

1. Timucin Girgin       5·33
2. Chase Lurati         6·43
3. Nicholas Mirarchi    6·52
 

ALBERT PARK - SATURDAY 24 JUNE 2000

ATHLETICS VICTORIA  UNDER 20 MEN 10K CHAMPIONSHIP
1 Chris Erickson    Essendon           50-18
2 Richard Harvey    South Barwon       54-47

VIC SCHOOLS CHAMPIONSHIP UNDER 19 MEN 10KM
1 Richard Harvey    Oberon High        54-47

VIC SCHOOLS CHAMPIONSHIP UNDER 17 BOYS 5KM
1 Jared Tallent     Ballarat High      22-16
2 Travis Middlemiss Rowville S·C       24-13
3 Evan Thompson     Flora Hills S·C    25-18
4 Adam Barnes       Oberon High        26-43

VIC SCHOOLS CHAMPIONSHIP UNDER 15 BOYS 3KM
1 Richard Kozaris   Trinity Grammar    14-51
2 Jamie Barnes      Oberon High        15-09
3 Jayden Strattan   Drouin S· C        15-41
4 Cameron Strattan  Drouin S· C        17-22

VIC SCHOOLS CHAMPIONSHIP UNDER 19 WOMEN 10KM
1 Catherine Ranger  Loreto College     50-52
2 Erin Adamcewicz   Melton S·C         51-45
3 Erica McGinniskin Maryborough R·C    54-48
4 Kym Osmond        Scoresby S·C       55-58

VIC SCHOOLS CHAMPIONSHIP UNDER 17 GIRLS 5KM
1 Jamie-Lee Emmett  Bayswater S·C      27-02
2 Jodie Emmerson    Berwick S·C        27-38
3 Jaclyn Bryant     Flora Hills S·C    28-01
4 Rebecca Wilkie    Gleneagles S·C     28-25
5 Sarah Catling     Fairhills High     29-17
6 Eti Girgin        Melb Girls College 33-13

VIC SCHOOLS CHAMPIONSHIP UNDER 15 GIRLS 3KM
1  Bridgitte Burns           Sacred Heart Coll.  15-38
2  Tyne Boddy                Norlane High        15-41
3  Donna Bryant              Flora Hills S·C     16-22
4  Emma Gray                 Kardinia Int Coll.  16-34
5  Georgia Davies            Mullavna S·C        17-16
6  Lauren Phyphers           Loreto College      17-55
7  Lucy Ranger               Loreto College      18-07
8  Canna Weymouth-Wilson     Patterson River S·C 18-53
9  Kirsty  Sheepin           Ringwood S· C       19-10
10 Kylie Vandenheiligenberg  Lyndale S·C         20-04

VRWC 1500M  CLUB CHAMPIONSHIP  UNDER 9
1  Patrick Lineen     7·48
2  Timucin Girgin     7·50
3  Chase Lurati       9·25
4  Nicholas Mirachi   9·34
1  Eda Girgin         8·13
2  K  Sandford        8·31
3  Lana Boddy         9·46

VRWC 1500M  CLUB CHAMPIONSHIP UNDER 10
1  Jake Hogan         7·44
2  Lee Copland        8·45
1  J Palfreyman       8·56

VRWC 2000M  CLUB CHAMPIONSHIP UNDER 11
1  Reece Boddy        13·38
2  Chase Lurati       13·53
3  Daniel Lineen      15·08
1  Nicola Gillespie   12·05

VRWC 2000M  CLUB CHAMPIONSHIP UNDER 12
1  K  Bryant          11·25
1  Sarah Alexander    10·54
2  B  Palfreyman      11·38

VRWC 2000M  CLUB CHAMPIONSHIP UNDER 14
1  Tyne Boddy         15·41
1  Jamie Barnes       15·09
2  Jayden Strattan    15·41
3  Cameron Strattan   17·22

VRWC OPEN  10km
1  Marcus Dwyer       45-36
2  Tim Erickson       51-32
ab Bruce Conboy       ab  2k  12-50
1  Wendy Muldoon      48-13
2  Tracey Rosengrave  48-54

VRWC OPEN  5km
1  Kellie Wapshott    27-19
2  Ezo Girgin         29-38
1  Harold Boddy       28-33

VICTORIAN VETERANS ATHLETIC CLUB MEN 10KM CHAMPIONSHIP
1 Chris Haywood       45 0:48:50
2 Ross Reid           45 0:50:33
3 Ian Cassell         45 0:58:54
1 Anthony Barrett     50 0:57:03
2 Pierre Kriegler     50 1:04:45
1 John Hallo          55 1:03:06
2 Ron Bilston         55 1:06:55
3 Dave Herbert        55 1:11:42
1 Murray Dickinson    60 0:51:47
2 Tony Johnson        60 0:52:26
3 Robert Gardiner     60 0:55:38
4 Geoff Major         60 0:59:58
6 Ian Beaumont        60 1:17:15
1 Ken Walters         65 1:02:48
2 Colin Silcock       65 1:07:05
3 Stan Ross           65 1:07:18
1 Gordon Gourlay      70 1:08:58
1 Jack Kilfoyle       75 1:14:49
2 Syd Elks            75 1:17:28

VICTORIAN VETERANS ATHLETIC CLUB WOMEN 5KM CHAMPIONSHIP
1 Janet Holmes        45 0:28:24
2 Jane Carter         45 0:35:11
1 Heather Mcdonald    50 0:26:31
2 Celia Johnson       50 0:29:13
3 Liz Feldman         50 0:30:46
4 Jenny Graham        50 0:40:05
1 Gwen Steed          55 0:28:38
2 Silvia Machin       55 0:31:10
3 Margaret McCormack  55 0:34:48
4 Cynthia Herbert     55 0:37:42
1 Aileen Love         60 0:30:57
2 Margaret Beaumont   60 0:33:10
3 Bev Hugo            60 0:34:50
4 Silvia Ross         60 0:36:59
1 Shirley Coppock     65 0:37:13
2 Pam Mews            65 0:43:44
1 Jean Knox           70 0:33:14
2 Mary Elks           70 0:44:11
 

ALBERT PARK - SATURDAY 1 JULY 2000

VRWC UNDER 9 1km BOYS
1  Timucin Girgin             5·18
2  Nicholas Mirarchi          6·39
3  Ergenekon Girgin           6·41

VRWC UNDER 9 1km GIRLS
1  Eda Girgin                 5·37
2  Lana Boddy                 6·28
3  Alison Ozanne              7·42

VRWC UNDER 15 2km GIRLS
1 Tyne Boddy                 10·25
2  Stevie Emmett             10·44
3  Sarah Alexander           10·46
4  Eti Girgin                12·15

VRWC UNDER 15 2km BOYS
1  Jamie Barnes               9·48
2  Reece Boddy               14·56

VRWC OPEN  4km MEN
1  Chris Erickson            19·34
2  Tim Erickson              19·55
3  Adam Barnes               20·06
4  Jamie Barnes              21·27

VRWC OPEN  4km WOMEN
1  Kellie Wapshott           19·47
2  Rebecca Wilkie            21·27
3  Gwen Steed                22·58
4  Kylie Vandenheiligenberg  27·05

VRWC OPEN  8km  Women
1  Alison Baker              40·03
2  Jamie·Lee Emmett          43·59
3  Janet Holmes              47·11
4  Ezo Girgin                49·24
5  Jodie Emmerson  ab 6k     35·25

VRWC OPEN  8km  MEN
1  Travis Middlemiss         39·15
2  Ross Reid                 39·55
3  Pradeep Chand             40·03
4  Simon Baker               40·04
5  Dip Chand                 41·09
6  Murray Dickinson          41·44
7  Richard Kozaris           43·49
8  Harold Boddy              46·11
9  Bruce Conboy              50·39
 

ALBERT PARK - SUNDAY 9 JULY 2000

30KM VICTORIAN ROAD WALKING CHAMPIONSHIP MEN
                                    10 km   20 km   30 km
1  Duane Cousins   Bendigo          45·12    90·31  136·17·44
2  Marcus Dwyer    Ivanhoe          47·47    95·19  144·51·04
3  Andrew Jamieson Old Scotch       48·25    97·49  151·03·02
4  Pradeep Chand   Fiji             57·44   120·09  188·58
5  Dip Chand       Fiji             57·44   120·09  189·00
ab Bradley Malcolm Doncaster        45·17    93·20  ab 20k
ab Simon Baker     Oakleigh         46·35   ab 16k 76·03
ab Duncan Knox     Aths Essendon    53·43   ab 16k 86·24

VRWC 15KM CLUB CHAMPIONSHIP WOMEN   10 km   15 km
1  Wendy Muldoon                    48·01   73·46
2  Tracey Rosengrave                49·36   75·50
3  Erin Adamcewicz                  52·36   83·03
4  Celia Johnson                    62·50   94·41
5  Gwen Steed                       64·42   101·32
6  Margaret Beaumont                69·30   105·32

VRWC 5KM OPEN                       5KM
1  Janet Holmes                     28·43
2  Ezo Girgin                       29·27
3  Mandy Emmett                     30·10

1  Tim Erickson                     25·07
2  Harold Boddy                     28·20

VRWC CLUB CHAMPIONSHIPS
1  1 km Under 9    Timucin Girgin           5·10
2                  Chase Lurati             5·30
3                  Ergenekon Girgin         5·50
4                  Nicholas Mirarchi        6·16

1  1 km Under 9    Eda Girgin               5·24
2                  Lana  Boddy              6·18
3                  Alison Ozanne            8·31

1  2 km Under 12   Sarah Alexander          10·42
2                  Ellisa Walker            12·29

1  2 km Under 12   Jayden Strattan          10·42
2                  Reece Boddy              14·50

1  5 km Under 13   Jayden Strattan          28·39

1  5 km Under 13   Tyne Boddy               28·17
2                  Stevie Emmett            29·54

1  5 km Under 14   Richard Kozaris          25·57
2                  Jamie Barnes             26·35
3                  Cameron Strattan         30·09
4                  Ashley Colquhoon         30·27

1  5 km Under 14   Sarah Catling            28·42
2                  Kylie Vandenheiligenberg 33·29

1  5 km Under 16   Adam Barnes              26·19

1  5 km Under 16   Jamie·Lee Emmett         27·04
2                  Jodie Emmerson           27·30
3                  Rebecca Wilkie           27·57
4                  Eti Girgin               32·41

1  15 km Under 20  Chris Erickson           78·32 [10km 49·38]
ab                 Kellie Wapshott          ab 10k 55·36
 

ALBERT PARK - SATURDAY 15 JULY 2000

VRWC UNDER 9 1km Handicap
1. Ergenekon Girgin  actual times 5·50
2. Nicholas Mirarchi              5·59
3. Timucin Girgin                 5·22

1. Alison Ozanne                  8·20
2. Lana Boddy                     6·08
3. Eda Girgin                     6·10

VRWC UNDER 15 3km Handicap
1. Eti Girgin       actual times 18·43
2. Sarah Alexander               16·29
3. Tyne Boddy                    15·52
4. Jodie Emmerson                16·25
5. Georgia Davies                17·57

1. Jamie Barnes                  15·02
2. Richard Kozaris               14·34

VRWC OPEN 5km Handicap
1. Harold Boddy     actual times 28·26
2. Tim Erickson                  24·55
3. Tony Johnson                  26·54

1. Rebecca Wilkie                26·30
2. Erin Adamcewicz               24·28
3. Mandy Emmett                  29·47
4. Ezo Girgin                    29·13
5. Sarah Catling                 28·26
6. Celia Johnson                 29·14
7. Kylie Vandenheiligenberg      35·21

VRWC OPEN 10km Handicap
1. Bruce Conboy     actual times 63·08
2. Dip Chand                     51·46
3. Paul Kennedy                  47·37
4. Travis Middlemiss             50·49
5. Pradeep Chand                 52·43
6. Ken Walters                   62·49
   Adam Barnes                   ab

1. Janet Holmes                  59·26
2. Heather McDonald              55·24
3. Kellie Wapshott               54·21
4. Jean Knox                     69·40
5. Gwen Steed                    61·28
   Jamie·Lee Emmett              ab
 

ALBERT PARK - SUNDAY 23 JULY 2000

VICTORIAN VETERANS ATHLETIC CLUB 20KM CHAMPIONSHIPS for MEN
Colin Heywood     [45/50]   51-40  1-46-21
Tony  Johnson     [60/65]   53-57  1-50-10
Ross Reid         [45/50]   53-33  1-50-49
Ian Cassell       [45/50]   58-02  1-59-32
Ken Walters       [65/70]   64-53  2-09-33
Andrew Jamieson   [50/55]   48-30  ab  18k 89-38
Murray Dickinson  [60/65]   53-34  ab  12k 64-35

VICTORIAN VETERANS ATHLETIC CLUB 10KM CHAMPIONSHIPS for WOMEN
Heather McDonald  [50/55]   58-42
Janet Holmes      [45/50]   60-16
Celia Johnson     [50/55]   60-26
Gwen Steed        [55/60]   61-25
Sylvia Mechin     [55/60]   64-10
Margaret Beaumont [60/65]   69-20
Jean Knox         [70/75]   70-02

VRWC 20KM   'WILLI SAWALL'
1. Paul Kennedy      48-56 1-41-57
2. Pradeep Chand     54-28 1-52-28

VRWC 10KM CHAMPIONSHIP UNDER 20 MEN
1. Chris Erickson    51-31

VRWC 10KM CHAMPIONSHIP UNDER 20 WOMEN
1. Erin Adamcewicz   53-45
2. Kym Osmond        55-15
3. Jodie Emmerson    59-59

VRWC OPEN 10KM MEN
1. Bob Gardiner      60-03

VRWC OPEN 5KM MEN
1. Tim Erickson      25-11
2. Mark Donahoo      27-04
3. Jamie Barnes      27-26
4. Harold Boddy      28-56
   Richard Harvey    ab

VRWC OPEN 5KM WOMEN
1. Ezo Girgin        30-56

VRWC UNDER 15 5KM MEN
1. Richard  Kozaris  26-29

VRWC UNDER 15 5KM WOMEN
1. Tyne  Boddy       27-55
2. Eti Girgin        33-32

VRWC UNDER 12 2Km
1. Reece Boddy       15-05

VRWC UNDER 9 1KM GIRLS
1. Eda Girgin        5-45
2. Lana Boddy        6-08

VRWC UNDER 9 1KM BOYS
1. Timucin Girgin    5-20
2. Ergenekon Girgin  6-01
 

ALBERT PARK - SATURDAY 29 JULY 2000

VRWC OPEN 12km
1 Janet Holmes       71·12
2 Celia Johnson      73·11
3 Gwen Steed         75·49

1 Paul Kennedy       55·32
2 Dip Chand          63·05
3 Tony Johnson       64·26
4 Adam Barnes        74·14
  Mark Donahoo      ab 8k 42·03

VRWC OPEN 6km
1 Tim Erickson       29·51
2 Harold Boddy       33·34
  Richard Harvey     ab 2k 11·58

1 Shirley Hay        31·16
2 Jodie Emmerson     35·03
3 Aileen Love        43·11

VRWC UNDER 12·15 3km
1 Richard Kozaris    14·59 Under 15
2 Jamie Barnes       15·11 Under 15
3 Jayden Strattan    16·40 Under 12
4 Cameron Strattan   21·21 Under 15

1 Tyne Boddy         16·13 Under 12
2 Sarah Alexander    16·35 Under 12

VRWC UNDER 9 1·5km
1 Chase Lurati        9·29
2 Nicholas Mirarchi   9·51
3 Alison Ozanne      12·35
 

ALBERT PARK - SUNDAY 6 AUGUST 2000
ATHLETICS AUSTRALIA ROAD WALKING CHAMPIONSHIPS

MENS OPEN 30km              10km   20km   30km
1 Dion Russell         VIC  42:59  86:10  2:10:02
2 Liam Murphy          SA   44:39  89:40  2:16:07
3 Richard Everson      SA   48:11  96:42  2:28:07
4 Marcus Dwyer         VIC  47:22  94:42  2:32:43
5 Andrew Jamieson      VIC  48:59  99:02  2:35:05
6 Pradeep Chand        Fiji 56:02 114:00  2:54:22
Teams: 1st:Vic  6pts

MEN UNDER 20 20km           10km   20km
1 Troy Sundstrom       NSW  43:23  1:26:54
2 Chris Erickson       VIC  49:45  1:44:05
No team result

MENS UNDER 14 3km           3km
1 Steven Frew          NSW  14:53
2 Jayden Strattan      VIC  16:09
3 Grzegorz Wolszczak   SA   16:25
4 Luke McAuley         NSW  17:01
5 David Ranger         VIC  18:44
No team result

MENS UNDER 16 5km           5km
1 Richard Kozaris      VIC  26:01
2 Christopher Clifford NSW  27:23
3 Aaron Humphries      TAS  28:39
4 Cameron Strattan     VIC  32:05
No team result

MENS UNDER 18 8km           8km
1 Darren Breckon       NSW  36:35
2 Jared Tallent        VIC  37:03
3 Aaron Mellor         NSW  39:03
4 Travis Middlemiss    VIC  39:54
5 Kym Mottram          SA   42:05
6 Thomas Geyteman      NSW  44:14
7 Adam Barnes          VIC  45:28
Teams:1st: NSW 9pts  2nd: Vic 12pts

WOMEN OPEN 10km             10km
1 Lisa Paolini         NSW  47:42
2 Simone Wolowiec      VIC  48:31
3 Tracy Rosengrave     VIC  49:06
4 Wendy Muldoon        VIC  49:57
5 Kellie Excell        NSW  52:11
6 Shirley Hay          VIC  55:20
7 Annette Major        VIC  59:07
8 Jodie Sundstrom      NSW  62:55
Teams:1st: Vic 9pts  2nd: NSW 12pts

WOMEN UNDER 14 3km          3km
1 Tyne Boddy           VIC  16:24
2 Fauve Jacobs         VIC  16:48
3 Sally Camilleri      NSW  17:40
4 Lucy Ranger          VIC  17:48
5 Natasha Taylor       VIC  17:57
6 Melissa Heginbotham  QLD  18:17
7 Nicole Wright        VIC  18:54
8 Brooke Palfreyman    VIC  20:09
9 Nikki Gillespie      VIC  20:44
No Team result

WOMEN UNDER 16 5km               5km
1 Lisa Grant                NSW  25:52
2 Peta Gough                NSW  26:35
3 Rebecca Wilkie            VIC  26:50
4 Sarah Catling             VIC  27:10
5 Jodie Emmerson            VIC  27:41
6 Kirsten Venzlauskas       NSW  27:49
7 Emma Gray                 VIC  28:05
8 Jaclyn Bryant             VIC  28:20
9 Donna Bryant              VIC  29:14
10 Rebecca Dodds            NSW  32:19
11 Kylie Vandenheiligenberg VIC  32:39
Team result: 1st  NSW  8pts

WOMEN UNDER 18 8km         8km
1 Erin Adamcewicz     VIC  40:30
2 Laura Johnson       NSW  40:38
3 Catherine Ranger    VIC  42:34
4 Kate Connolly       NSW  42:53
5 Bianca Sait         NSW  43:42
6 Jamie-Lee Emmett    VIC  46:09
7 Stacey Birch        NSW  47:07
8 Lisa McIlvenie      NSW  49:03
Teams:1st: VIC 10pts  2nd: NSW 11pts

WOMENS UNDER 20 10km       10km
1 Kellie Wapshott     VIC  53:32
2 Kim Osmond          VIC  53:49
3 Roisin Gleich       VIC  64:30
No Team result

VRWC INVITATION EVENTS
UNDER 9 GIRLS/BOYS    2km
1 Timucin Girgin      11:22
2 Eda Girgin          11:44
3 Chase Lurati        12:29
4 Lana Boddy          13:01
5 Nicholas Mirarchi   13:52
6 Rachel Tallent      13:54
7 Alison Ozanne       17:00

UNDER 12 GIRLS/BOYS   2:5km
1 Sarah Alexander     14:12
2 Kyle Bryant         15:35
3 Jessie Palfreyman   16:27
4 Reece Boddy         18:43
 

ALBERT PARK - SATURDAY 12 AUGUST 2000

VRWC OPEN 10 KM HANDICAP MEN
1. Adam Barnes        57:17
2. Mark Donahoo       48:51  (F/T)
3. Chris Erickson     49:26
   Ross Reid          retired

VRWC OPEN 10 KM HANDICAP WOMEN
1. Margaret Beaumont  67:58
2. Celia Johnson      59:00  (F/T)
3. Ezo Girgin         62:34

VRWC OPEN 6 KM HANDICAP MEN
1. Pierre Kriegler    37:09
2. Tim Erickson       29:40  (F/T)
3. Tony Johnson       31:55
   Harold Boddy     retired

VRWC OPEN 6 KM HANDICAP WOMEN
1. Tracey Rosengrave  27:36  (F/T)
2. Lili-Ann Kriegler  34:55
3. Janet Holmes       34:25
4. Heather McDonald   32:09
5. Gwen Steed         34:56

VRWC UNDER 15 4 KM HANDICAP BOYS
1. Richard Kozaris    20:01  (F/T)

VRWC UNDER 15 4 KM HANDICAP GIRLS
1. Eti Girgin         25:03
2. Jodie Emmerson     21:25  (F/T)
3. Tyne Boddy         22:04

VRWC UNDER 9 1 KM HANDICAP BOYS
1. Nicholas Mirarchi  no times available
2. Timucin Girgin

VRWC UNDER 9 1 KM HANDICAP GIRLS
1. Eda Girgin    no times available
2. Lana Boddy
 

HAROLD STEVENS TRACK, COBURG - SATURDAY 19 AUGUST 2000

DIP CHAND SETS NEW FIJIAN RECORDS FOR 1 AND 2 HOURS
With distances of 11.123 Km and 21.631 Km, Dip Chand set new Fijian National Records (subject to ratification) for the 1
and 2 hour standards.  Although on the track by himself after the 1 hour mark, Dip kept his concentration going for a fine
walk. Conditions were good.

VRWC WOMEN ONE HOUR
1. Janet Holmes       9.998 km
2. Gwen Steed         9.749 km
3. Lili-Ann Kriegler  9.646 km
4. Ezo Girgin         9.510 km

VRWC MEN ONE HOUR
1. Pierre Kriegler    9.314 km
2. Bruce Conboy       9.219 km
   Mark Donahoo       retired

VRWC WOMEN TWO HOUR
Rachel Loone          retired at 12 km     (66:52)
Kim Coltman           retired at 10.070 km (60:00)

VRWC MEN TWO HOUR
1. Dip Chand (Fiji)   21:631 km

VRWC UNDER 15 BOYS/GIRLS 4K
1. Richard Kozaris    21:52
2. Eti Girgin         26:46

VRWC UNDER 12 BOYS/GIRLS 1600M
1. Sarah Alexander     8:17
2. Eda Girgin          9:06
3. Timucin Girgin      9:21
4. Nicholas Mirarchi  11:25

VRWC UNDER 9 BOYS/GIRLS 800M
1. Ergenekon Girgin    4:55
2. Alison Ozanne       6:50
 

ALBERT PARK - SATURDAY 26 AUGUST 2000

VRWC 1KM UNDER 9
1. Ergenekon Girgin      6.29

VRWC 2KM UNDER 12
1. Sarah Alexander      10.49
2. Timucin Girgin       11.31
3. Eda Girgin           12.13
4. Nicholas Mirarchi    14.16

VRWC 3KM UNDER 15
1. Jayden Strattan      15.31
2. Jodie Emmmerson      16.07
3. Tyne Boddy           16.35
4. Cameron Strattan     17.34
5. Eti Girgin           19.41

VRWC 5KM OPEN
1. Gwen Steed           29.12

VRWC 10KM OPEN
1. Duane Cousins        46.46
2. Dip Chand            50.57
3. Tim Erickson         51.35
4. Adam Barnes          58.35
 

ALBERT PARK - SUNDAY 3 SEPTEMBER 2000
ATHLETICS VICTORIA ROAD WALKING CHAMPIONSHIPS

OPEN MEN 50km                           10km    20km    30km    40km    50km
1: Richard Everson          SA          51:01   102:30  155:46  211:43  4:35:51
2: Mark Thomas              West Aths   61:04   117:10  173:52  240:08  5:10:29
3: Dip Chand                Fiji        59:55   120:23  182:45  249:27  5:25:00
4: Pradeep Chand            Fiji        59:55   120:23  182:45  249:27  5:25:01

UNDER 20 MENS 20km
NO STARTERS

UNDER 18 MENS 8km                       3km     8km
1: Jared Tallent            Ball YCW    13:53   37:56
2: Travis Middlemiss        Knox        14:45   40:41

UNDER 16 BOYS 4km                       4km
1: Richard Kozaris          Knox        21:35
2: David Stevenson          Ball YCW    22:39

UNDER 14 BOYS 3Km                       3km
1: Jayden Strattan          Knox        16:20
2: John Platt               Eureka      18:02
inv 1: Timucin Girgin       Coll LAC    17:14
inv 2: David Ranger         Ball LAC    18:35

OPEN WOMEN 10km                         5km     10km
1: Simone Wolowiec          Knox        23:26   47:36
2: Tracey Rosengrave        Knox        24:15   50:00
3: Wendy Muldoon            Box Hill    24:17   50:21

UNDER 20 WOMEN 10km                     5km     10km
1: Kellie Wapshott          Knox        27:50   58:47
2: Kym Osmond               Croydon     29:44   60:58

UNDER 18 WOMEN 8km                      3km     8km
1: Catherine Ranger         Eureka      15:25   41:34
2: Erin Adamcewicz          Aths Ess    15:25   42:31
3: Jamie-Lee Emmett         Knox        16:16   44:41

UNDER 16 GIRLS 4km                      4km
1: Jodie Emmerson           Knox        21:34
2: Jaclyn Bryant            Bendigo     21:41
3: Sarah Catling            Knox        21:57
4: Donna Bryant             Bendigo     23:10
5: Eti Girgin               Richmond    25:15
6: Kylie Vandenheiligenberg Knox        25:28
   Rebecca Wilkie           Knox        ab

UNDER 14 GIRLS 3km                      3km
1: Tyne Boddy               Corio       16:27
2: Brooke Palfreyman        Bendigo     18:17
3: Tamara Platt             Eureka      19:18
inv 1: Sarah Alexander      Chelsea LAC 17:01
inv 2: Lucy Ranger          Ball LAC    18:44

VRWC OPEN 5KM               5km
1: Harold Boddy             30:10
2: Pierre Kriegler          31:56

VRWC U12 CHAMPIONSHIP       2km
1: Jessie Palfreyman        14:05
1: Kyle Bryant              13:05
2: Ergenekon Girgin         14:02
 

ALBERT PARK - SAT 9 SEPTEMBER 2000

VRWC  10 KM
1. Mark Donahoo         49-24
2. Bob Gardiner         56-42
3. Pierre Kriegler      63-49
4. Bruce Conboy         64-04

VRWC  5 KM
1. Heather McDonald     27-23
2. Gwen Steed           28-57

1. Ross Reid            24-02
2. Tim Erickson         25-27

VRWC  3 KM
1. Tyne Boddy           16.46

1. Adam Barnes          16-33
2. Jamie Barnes         16-39
3. Harold Boddy         16-47

VRWC  1 KM
1. Eda Girgin           5-07
2. Allison Ozanne       7-30

1. Timucin Girgin       4-50
2. Ergenekon Girgin     5-17
3. Nicholas Mirarchi    6-07