logo

The Victorian Race Walking Club

Facebook link

VRWC Specific Pages

The Rules of Racewalking

Other Pages

VRWC Results

Other Walking Sites

Runners World Melbourne - VRWC Sponsor

** Page Header **

VRWC Logo



The Summer Season occurs between October and March and coincides with the long hot Australian summer. The emphasis in on track walking and most races are over the shorter track distances. There is also a strong walking presence in the 'Interclub' Track Competition with all Athletics Teams fielding walkers in their regular competitions.

For this reason, VRWC only holds a small number of events during this period.

ALBERT PARK - SUNDAY 24 OCTOBER 1999

This event turned out to be a "little inernational meeting" with
competitors from Fiji, New Zealand, West Australia and South Africa. 
VRWC OPEN 15KM      2.5     5       7.5     10      12.5    15km
Simon Baker 11-52 23-33 35-26 47-27 59-41 71-46
Alison Baker 13-26 27-01 41-24 56-06 70-56 85-57
Erin Adamcewicz 13-38 28-18 43-06 58-44 73-45 88-15
Duncan Knox 13-38 28-18 43-06 58-44 73-44 88-17

VRWC OPEN 10KM 2.5 5 7.5 10km
Ross Reid 12-55 26-16 39-52 53-23
Carolyn Ferguson 12-55 26-20 39-56 53-36
Kim Coltman 13-32 27-36 42-16 57-34
Ian Cassell 14-29 29-29 45-14 61-17
Lili-Ann Kriegler 14-29 31-10 48-06 AB [2-05min break @5k]

VRWC OPEN 5KM 2.5 5KM
Dip Chand [Fiji] 12-39 25-36
Richard Harvey 13-13 26-54
B Reiley 13-47 28-08
Roisin Gleich 14-15 29-16
Janet Holmes 14-43 29-44
Gwen Steed 14-56 30-32
Ezo Girgin 14-44 30-43
Jean Knox 16-16 32-49
G Bennett 16-39 35-50
Deepika Chand[Fiji] 20-10 41-35

VRWC U9 1KM 500M 1KM
Timucin Girgin 3-17 6-21
Eda Girgin 3-15 6-24

ALBERT PARK - SUNDAY 21 NOVEMBER 1999

VRWC OPEN 15KM       2       4       6       8       10      12      14       15KM
Dominic McGrath 8-54 17-56 27-15 36-46 46-31 56-06 65-11 69-37

VRWC OPEN 10KM 2 4 6 8 10KM
Chris Erickson 9-38 19-36 29-38 39-43 49-50
Ross Reid 9-38 19-38 AB

VRWC OPEN 5KM 1 3 5KM
Gwen Steed 6-16 18-48 31-30
Gavin Bennett 6-34 19-28 32-40
Jean Knox 6-37 19-29 32-40

ALBERT PARK - SUNDAY 12 DECEMBER 1999
Course: 2km out and back circuit.

Australian 50km Mens Race Walking Championship and Olympic Games Trial.
The race commenced at 7am on a 2k circuit at the VRWC headquarters, Albert Park, Melbourne.

Name No. 2km 4km 6km 8km 10km 12km 14km 16km 18km 20km
S. Baker Vic 19.46 29.27 Ab
D. Cousins Vic 19.09 29.27 38.51 48.14 57.38 66.53 76.10 85.27 94.46
N. Deakes Vic 9.53 19.09 28.25 37.49 47.02 56.17 65.33 74.47 83.57 93.09
M. Dwyer Vic 19.09 29.28 38.57 48.31 58.04 67.33 77.02 86.37 96.05
M. Harvey Vic 20.21 30.14 40.06 49.59 59.53 69.47 79.35 89.24 99.16
D. McGrath Vic 19.09 29.27 38.51 48.14 57.38 66.53 76.10 85.27 94.46
D. Russell Vic 9.53 19.09 28.25 37.48 47.02 56.16 65.33 74.47 83.57 93.09
D. Bown SA 10.06 19.09 29.27 38.51 48.14 57.38 66.54 76.10 85.40 95.47
R. Everson SA 19.09 30.15 40.07 49.59 59.53 69.48 79.35 89.26 99.19
L. Murphy SA 29.28 38.51 48.18 57.58 67.28 77.02 86.37 96.05
S. Pearson Qld 29.28 39.06 48.37 58.10 67.50 77.27 87.00 96.36
J. Phillips WA 21.46 32.48 44.01 55.27 67.05 79.05 90.47 104.09 118.03
T. Sargisson NZ 19.46 29.28 38.51 48.24 58.04 67.33 77.02 86.37 96.02
J. Costin Ire 20.21 30.02 39.35 49.14 58.54 68.28 78.03 87.39 97.06

Name No. 22km 24km 26km 28km 30km 32km 34km 36km 38km 40km
S. Baker Vic
D. Cousins Vic 104.06 113.31 122.49 132.09 141.32 150.48 160.13 169.41 179.17 189.09
N. Deakes Vic 102.29 111.45 121.00 130.07 139.22 148.28 157.54 167.14 176.35 186.03
M. Dwyer Vic 105.34 115.12 125.00 134.52 146.42 156.47 167.52 Ab.
M. Harvey Vic 109.12 119.02 128.50 138.47 148.28 158.44 169.33 180.33 192.50 204.38
D. McGrath Vic 104.06 113.31 123.05 132.59 142.53 152.47 162.51 172.47 182.56 193.34
D. Russell Vic 102.29 111.45 121.00 130.07 139.22 148.28 157.54 167.14 176.35 183.04
D. Bown SA 105.29 115.50 127.35 141.04 153.29 167.45 Ab.
R. Everson SA 109.38 120.11 130.41 141.11 151.35 162.24 173.02 183.48 194.56 205.45
L. Murphy SA 105.34 115.12 125.00 134.48 144.28 154.05 163.56 174.39 186.46 200.07
S. Pearson Qld 106.16 116.04 125.52 117.23 147.04 156.55 166.53 176.57 187.22 197.59
J. Phillips WA 131.29 145.15 159.14 174.47 189.58 207.13 224.53 241.59 257.15 275.15
T. Sargisson NZ 105.17 114.56 124.19 133.44 143.00 152.25 161.50 171.29 180.58 190.35
J. Costin Ire 106.39 116.07 125.36 135.01 144.30 154.04 163.38 173.32 184.18 196.34

Name No. 42km 44km 46km 48km 50km
S. Baker Vic
D. Cousins Vic 199.05 209.09 219.18 229.35 239.34
N. Deakes Vic 195.31 204.49 214.12 223.36 232.53
M. Dwyer Vic
M. Harvey Vic 215.55 229.37 241.33 255.24 267.04
D. McGrath Vic 204.37 215.27 226.21 237.06 247.33
D. Russell Vic 195.31 204.50 214.12 223.36 232.53
D. Bown SA
R. Everson SA 217.03 228.11 240.25 252.55 264.35
L. Murphy SA 214.01 226.49 237.28 247.38 257.53
S. Pearson Qld 208.37 219.34 230.48 242.40 254.07
J. Phillips WA 294.04 311.52
T. Sargisson NZ 200.05 210.00 220.13 233.54 246.58
J. Costin Ire 208.41 Ab.

Name Finish time Finish Place Team Place Team Points
Nathan Deakes Vic 3.52.53. E1 E1 1.5
Dion Russell Vic 3.52.53. E1 E1 1.5
Duane Cousins Vic 3.59.34 3 3 3
Tony Sargisson NZ 4.06.58 4
Dominic McGrath Vic 4.07.33 5
Shane Pearson Qld 4.14.07 6
Liam Murphy SA 4.17.53 7
Richard Everson SA 4.24.35 8
Michael Harvey Vic 4.27.04 9
Jonathon Phillips WA Ab
Simon Baker Vic Ab.
Marcus Dwyer Vic Ab.
Darren Bown SA Ab.
Jamie Costin Ire Ab.

Only one team of three finshed. Victoria won the Teams Race Section [Deakes, Russell, Cousins]


VRWC EVENTS - "THE LAST RACE WALKS OF THE CENTURY"
Races commenced progressively from 9am as supporting events for the Australian 50k Championship

VRWC Mens 20km Gus Theobald Memorial Championship

Name No. 2km 4km 6km 8km 10km 12km 14km 16km 18km 20km Place
Nick Ahern NSW 8.12 16.24 24.31 32.44 41.02 49.17 57.35 65.50 74.08 82.24 1
Troy Sundstrom NSW 8.31 16.53 25.21 34.06 42.53 51.43 60.47 69.54 78.48 86.37 2
Andrew Jamieson Vic 9.16 18.43 28.09 37.36 47.11 56.48 66.37 76.30 86.17 96.09 3
Jarrod Russell Vic 9.07 18.12 27.11 36.35 46.13 56.05 66.05 76.12 86.21 96.16 4
Duncan Knox Vic 10.19 21.00 31.33 42.04 52.30 62.53 73.08 83.34 93.54 104.15 5
Ross Reid Vic 9.55 20.02 30.11 40.25 50.52 61.33 72.17 83.07 94.10 105.31 6

VRWC Womens 20km
Name 2km 4km 6km 8km 10km 12km 14km 16km 18km 20km Place
Natalie Saville NSW 9.40 19.19 28.59 38.33 48.05 57.28 66.54 76.37 86.29 96.32 1
Simone Wolowiec Vic 9.17 18.44 28.20 38.03 47.39 57.15 67.03 77.00 87.01 96.51 2
Wendy Muldoon Vic 9.17 18.43 28.09 37.41 47.28 57.32 67.57 79.09 90.30 101.14 3
Lara Kara-Ali SA 9.40 19.26 29.35 39.49 49.57 60.14 71.31 81.02 91.45 102.17 4
Carma Watson NZ 10.25 21.04 31.36 42.08 52.34 63.10 74.09 85.04 95.56 106.31 5
Carolyn Ferguson Vic 10.04 20.36 31.19 42.15 53.21 64.44 76.15 88.02 100.14 111.10 6
Shirley Hay Vic 11.03 22.11 33.22 44.41 56.01 67.30 79.04 90.44 102.18 113.38 7
Alison Baker Vic 10.04 20.31 31.20 43.10 55.07 Ab.
Alana Stretton Tas 10.20 21.36 Ab.
Justi Tonti- Vic 10.55 22.28 34.08 57.01 Ab.
Filippini

VRWC Veteran Womens 10km Stella Murname Memorial Championship
1. Eileen Hay Vic 65.06

VRWC Open 10 km Race
1. Jodi Sundstrom NSW 61.14
2. Pierre Kriegler Vic 65.51

VRWC Under 20 Women 5km Championship
1. Ezo Girgin Vic 30.27

VRWC 5km Open Club Race
1. Janet Holmes Vic 28.41
2. Gwen Steed Vic 29.26
3. Celia Johnson Vic 29.26
4. Christy Coleman Vic 30.27
5. Silvia Machin Vic 30.58
6. Naomi Deakes Vic 34.40
7. Margaret Beaumont Vic 35.20
8. Jim Machin Vic 37.21

VRWC Under 15 Boys and Girls 3km Championship
1. Tyne Boddy Vic 15.44
Harold Boddy Vic 17.03 Invitation

VRWC Under 9 Boys 1.5km Championship
1. Timucin Girgin Vic 8.07
2. Ergenekon Girgin Vic 11.17

VRWC Under 9 Girls 1.5km Championship
1. Eda Girgin Vic 8.08
2. Lana Boddy Vic 8.45

ALBERT PARK - SUNDAY 30 JANUARY 2000

Open 15km               2km     4km     6km     8km     10km    12km    14km    15km
1: Bradley Malcolm 8:53 17:41 26:35 35:08 43:46 52:46 61:48 1:06:31 2: Pierce O'Callaghan 9:00 17:43 26:37 35:06 43:59 53:05 62:22 1:07:11 3: Jamie Costin 9:00 17:43 26:37 35:31 44:42 54:24 64:02 1:08:56 e4: Erin Adamcewicz 12:08 23:31 35:01 47:00 60:01 72:45 85:38 1:31:50 e4: Duncan Knox 12:08 23:31 35:01 47:00 60:01 72:45 85:37 1:31:50 Ab: Scott Nelson 8:45 17:29 26:19 35:06 44:05 53:10 Ab Ab: Ross Reid 9:51 20:07 30:33 41:08 51:33 Ab Ab: Mark Donahoo 9:06 19:48 Ab Ab: Kimberley Coltman 12:08 24:39 Ab
 Open 10km               2km     4km     6km     8km     10km
1: Carolyn Ferguson 9:52 20:07 30:33 41:10 0:51:52 2: Richard Harvey 12:08 23:31 35:20 46:39 0:58:17 3: Tony Barrett 12:08 23:31 35:24 47:32 0:59:34 4: Janet Holmes 12:08 24:05 36:10 48:20 1:00:15 5: Robert Gardiner 13:05 26:11 37:40 49:18 1:01:08 6: Roisin Gleich 12:08 24:39 37:36 50:47 1:03:45 7: Ken Walters 13:05 26:11 41:43 55:00 1:08:16
Open 5km                2km     4km     5km
1: Tim Erickson 9:47 20:23 0:25:48 2: Tom Barnes 10:02 20:45 0:26:16 3: Christine Griffiths 14:45 32:05 0:39:51
Under 15 3km            2km     3km
Ab: Matthew Erickson Ab

ALBERT PARK - SUNDAY 13 FEBRUARY 2000

VRWC OPEN 15km      2km     4km     6km     8km     10km    12km    14km    15km
Bradley Malcolm 0:08:44 0:17:28 0:26:10 0:35:05 0:44:11 0:53:20 1:02:28 1:07:20 Jarrod Russell 0:08:50 0:18:01 0:27:07 0:36:30 0:46:11 0:56:13 1:06:39 1:11:54 Mark Donahoo 0:08:51 0:18:02 0:27:37 0:37:11 0:47:16 0:57:56 1:09:00 1:14:26 Simon Baker 0:10:02 0:20:33 0:31:41 0:43:06 0:52:31 1:02:02 1:11:33 1:16:59 Tracey Rosengrave 0:09:13 0:19:00 0:29:08 0:39:37 0:49:45 1:03:53 1:16:22 1:22:18 Erin Adamcewicz 0:10:48 0:23:18 0:34:12 0:46:41 0:59:14 1:10:35 1:21:55 1:31:39 Chris Erickson 0:09:42 0:19:40 0:29:52 0:39:56 0:49:48 1:02:00 1:21:55 1:31:39 Duncan Knox 0:09:42 0:19:40 0:29:52 0:40:34 0:50:17 1:01:45 1:21:55 1:31:39 Megan Peters 0:11:04 0:23:07 Ab
Daniel Thorne 0:09:05 Ab
VRWC Open 10Km      2km     4km     6km     8km     10km
Ross Reid 0:09:42 0:19:40 0:29:52 0:39:56 0:49:45 Tony Johnson 0:10:44 0:21:19 0:32:00 0:42:45 0:53:31 Alison Baker 0:10:02 0:20:35 0:31:43 0:43:36 0:55:44 Robert Gardiner 0:11:04 0:23:03 0:32:49 0:44:13 0:55:59 Murray Dickinson 0:10:46 0:21:50 0:33:03 0:44:37 0:56:14 Janet Holmes 0:11:37 0:23:38 0:35:32 0:47:33 0:59:28 Celia Johnson 0:11:48 0:23:56 0:36:24 0:49:25 1:02:04 Ken Walters 0:12:10 0:24:42 0:37:27 0:50:11 1:02:37 Margaret Beaumont 0:14:23 0:29:02 0:43:36 0:58:27 1:13:12 Ian Beaumont 0:14:33 0:29:55 0:45:40 1:01:32 1:17:07
VRWC Open 5Km       2km     4km     5km

Carolyn Ferguson 0:09:39 0:20:00 0:25:24
Richard Kozaris 0:05:22 0:16:46 0:28:26
Gwen Steed 0:06:06 0:18:26 0:30:56